Na Vijeću za obrazovanje, mlade, kulturu i sport Europske unije (EYCS) krajem 2018. godine usvojena je nova Europska strategija za mlade za razdoblje od 2019. do 2027. godine, na temelju koje je uspostavljen Dijalog EU-a s mladima.
Dijalog EU-a s mladima uspostavljen je kao jedan od instrumenata dijaloga s mladima i organizacijama koje se bave mladima, uključujući donositelje odluka na svim razinama, znanstvenike, stručnjake te ostale relevantne dionike u području politika za mlade. Dijalog EU-a s mladima služi kao platforma za kontinuirane zajedničke konzultacije o izazovima, temama i prioritetima od značenja za mlade s ciljem što većeg uključivanja mladih, posebice mladih s manje mogućnosti.
Trenutno se provodi VII. ciklus Dijaloga EU-a s mladima na zajedničku temu Stvaranje mogućnosti za mlade (Creating Opportunities for Youth), u razdoblju od siječnja 2019. do sredine 2020. godine, tijekom predsjedavanja Rumunjske, Finske i Hrvatske Vijećem Europske unije.
Hrvatska tema za vrijeme predsjedanja je „MOGUĆNOSTI ZA MLADE U RURALNIM PODRUČJIMA”.
U konzultacijski proces Dijaloga EU-a s mladima uključuju se sva tijela državne uprave, institucije i organizacije, odnosno donositelji odluka, s ciljem rasprave o temama i izazovima s kojima se mladi danas svakodnevno susreću.
Kako bi se mladima omogućilo punopravno sudjelovanje u konzultacijskom procesu, izrađen je anketni upitnik, namijenjen mladima između 15 i 30 godina starosti, u kojem izravno mogu iznijeti svoje stavove te tako sudjelovati u oblikovanju politika i donošenju odluka koje se tiču mladih u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji.
Navedeni upitnik dostupan je na mrežnim stranicama Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i poveznici eupita.eu. ( http://eupita.eu/ukljuci-se/reci-nam-sto-mislis-ispuni-upitnik/ )
Pozivamo mlade da se ispunjavanjem ankete uključe u proces Dijaloga EU-a s mladima! Rok za ispunjavanje Upitnika je 27. rujna 2019. godine.
Rezultati konzultacijskog procesa Dijaloga EU-a s mladima uzimaju se u obzir pri izradi dokumenata na Radnoj skupini za mlade Vijeća Europske unije, koje na razini ministara usvaja Vijeće za obrazovanje, mlade, kulturu i sport. Na taj način zajednički kreiramo politike za mlade na Europskoj razini koje postaju obvezujuće na nacionalnim razinama u državama članicama. Hrvatska je u proteklom ciklusu uključenosti mladih u proces Dijaloga EU-a s mladima zauzela visoko 4. mjesto u Europskoj uniji po broju mladih koji su sudjelovali u Dijalogu. Želimo da u ovom ciklusu još povećamo participiranje i doprinos mladih u Hrvatskoj u kreiranju budućih politika i mjera za mlade te da Hrvatska bude medu zemljama koje su po uključenosti i stavovima mladih dale najveći doprinos.