DANI KAJKAVSKE RIJEČI ZLATAR
Kulturna manifestacija «Dani kajkavske riječi» osnovana je i kontinuirano se održava u Zlataru od 1970. godine. Pokrenuta je od grupe entuzijasta – prosvjetnih i kulturnih radnika, sa svrhom očuvanja kajkavske kulture. Tijekom 43 godine svog održavanja, Manifestacija je iz prvotno kulturne, prerasla u manifestaciju zabavnog, etno i sportskog karaktera koja iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Dani kajkavske riječi su središnji kulturni događaj u sjeveroistočnom dijelu Krapinsko-zagorske županije.
Temeljni ciljevi Manifestacije danas su:
• njegovanje i očuvanje kajkavske riječi, kulture i tradicije;
• turistički razvoj grada Zlatara i sjeveroistočnog dijela Krapinsko-zagorske županije; doprinos prepoznatljivosti Hrvatskog zagorja kao turističke destinacije; doprinos turističkoj ponudi sjeverozapadne Hrvatske,
• kulturno i turističko povezivanje kajkavskih regija i županija Krapinsko-zagorske s Međimurskom, Koprivničko-križevačkom, Varaždinskom, Zagrebačkom i Gradom Zagrebom, Karlovačkom, Primorsko-goranskom, Istarskom i Požeško-slavonskom.
Organizatori Dana kajkavske riječi su: Grad Zlatar, Pučko otvoreno učilište dr. Jurja Žerjavića Zlatar te Radio Zlatar d.o.o. U programu sudjeluju gotovo sve zlatarske udruge, škole i druge ustanove.
Manifestacija se održava kontinuirano od 1970. godine, tradicionalno krajem rujna.
OPIS PROGRAMA
1. DJEČJE KULTURNE PRIREDBE
Zbor malih pjesnika
Zbor malih pjesnika je književna manifestacija koja se kontinuirano održava svake jeseni u Zlataru od 1970. godine. Osnovan je s ciljem njegovanja kajkavskog narječja među mladima i time očuvanja kajkavske kulture. Zbor okuplja mlade dijalektalne pjesnike iz svih kajkavskih krajeva Republike Hrvatske, a to su područja županija: Krapinsko-zagorske, Zagrebačke i Grada Zagreba, Varaždinske, Međimurske, Koprivničko-križevačke, Karlovačke i Primorsko-goranske. Svake se godine raspisuje natječaj za poetske radove na kajkavskom narječju koji je namijenjen učenicima osnovnih škola s kajkavskog govornog područja. Natječaju se redovno odaziva 50–tak osnovnih škola s prosječno 350 radova, a stručni ocjenjivački sud izabire do pedeset najboljih pjesama koje njihovi autori izvode na Zboru u Zlataru. Odabrani radovi tiskaju se u zbirci koja osim odabranih pjesama sadrži i najbolje likovne radove prispjele na natječaj za likovnu manifestaciju „Čovjek čovjeku“ koja također okuplja mlade likovnjake – učenike osnovnih škola. Na priredbi tradicionalno nastupaju gosti s književnih manifestacija u Žminju i Cerniku, tako da je Zbor i stjecište triju naših narječja: kajkavskog, čakavskog i štokavskog. Pokrovitelj je Školska knjiga d.d.
Festival dječje kajkavske popevke
Festival dječje kajkavske popevke koji se održava kontinuirano 41. godinu, usko je povezan s književnom manifestacijom Zbor malih pjesnika. Školama kajkavskog govornog područja svake se godine u sklopu natječaja za Festival dječje kajkavske popevke šalju dječji poetski radovi s prošlogodišnjeg Zbora malih pjesnika na uglazbljenje. Cilj je poticanje sustavnog glazbenog stvaralaštva na kajkavskom narječju pri čemu se daje prilika glazbeno nadarenim učenicima da se ogledaju u skladateljskom radu. Festival promiče glazbenu kulturu među mladima i njegova se jedinstvenost i posebnost ogleda u tome što su djeca u cijelosti autori i izvođači kajkavskih popijevki. Skladbe su grupni rad učenika osnovnih škola pod vodstvom njihovih nastavnika glazbene kulture. Skladbe odabrane od stručnog ocjenjivačkog suda izvode sami učenici osnovnih škola na Festivalu u Zlataru, a prati ih Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem Siniše Leopolda.
Dječja likovna izložba «ČOVJEK ČOVJEKU»
Dječja likovna izložba «Čovjek čovjeku» starija je i od samih Dana kajkavske riječi. Svake godine učenici osnovnih škola s kajkavskog govornog područja šalju likovne radove na raspisani natječaj. Prosudbena komisija izabire najbolje koji se izlažu na izložbi u zlatarskoj Osnovnoj školi Ante Kovačića, čijem otvorenju prisustvuju mladi autori.
2. OSTALE KULTURNE PRIREDBE
Izložba u Galeriji izvorne umjetnosti
Galerija izvorne umjetnosti osnovana je 1971. godine, a njen bogati fundus, cijenjen u hrvatskoj umjetničkoj javnosti, nastao je upravo tijekom manifestacija Dana kajkavske riječi, u sklopu koje su se tijekom godina na zlatarskom Saboru izvornih (naivnih) umjetnika okupljali i stvarali eminentni hrvatski naivni umjetnici.U Galeriji izvorne umjetnosti svake je godine tijekom Dana kajkavske riječi postavljena izložba afirmiranih slikara odnosno kipara.
Koncerti, predstave, predstavljanja knjiga i drugi kulturni sadržaji prema programu.
3. PAJDAŠKO SPREHAJANJE
Pod jedinstvenim imenom Pajdaško sprehajanje objedinjen je čitav niz etno, zabavnih i sportskih događanja.
Pajdaško sprehajanje u užem smislu je tradicionalna priredba s etno obilježjima namijenjena prezentaciji starih zagorskih običaja i zanata koji ekipe natjecatelja s cijelog područja Županije prikazuju na prigodno uređenim kolima, konjskim zapregama ili kao organizirane skupine građana (od najmanje 10 ljudi). Ideja je da svaka ekipa prikaže vjerno neki od tradicijskih obrta, seoskih poslova ili običaja (mlinari, kovači, berba, mesara, „peručeha, lupitva, težaki, svadba, čestitari…). Sve ekipe dobivaju nagradu za uloženi trud, a posebno se dodjeljuju tri novčane nagrade najboljima. Sveukupni pobjednik dobiva tradicionalni Zlatni lampaš. Pri ocjenjivanju žiri vrednuje vjernost prikaza običaja, uloženi trud, te ukupni dojam i izgled grupe od kojih se svaka posebno prezentira na pozornici. Priredba je začinjena ponudom specijaliteta, domaćom glazbom i pratećim sadržajima koji se mijenjaju iz godine u godinu.
Izložbe i sajmovi: „Po starinski“ je izložba tradicionalnih zagorskih jela i rukotvorina koje izlažu udruge žena s područja Krapinsko-zagorske županije. Drugo je Sajam tradicijskih i umjetničkih zanata koji organizira Udruženje obrtnika. Oba ova događaja izuzetno su zanimljiva i izazivaju velik interes posjetitelja. Sportski sadržaji: Uobičajeni sportski sadržaji su: biciklijada, ribički kup, teniski turnir i streetball.
Gastronomska ponuda: Događaje na otvorenom prati gastronomska ponuda, kako ona organizirana od strane domaćih ugostitelja, tako i ona prigodno uklopljena u program: tijekom izložbe „Po starinski“ ponuda starih zagorskih specijaliteta; degustacija lovačkog gulaša u organizaciji Lovačkog društva Zajček, degustacija vina Udruge vinara „Pajdaš“, fiš paprikaš ŠRD-a Pastrva.